#67

Par vīriešiem, kuriem ir svarīgi būt labiem tēviem

Gatis Smidrovskis, Tēvu radio vadītājs

Iesaistītie tēvi ir veiksmīgāki.

Par epizodi

“Ko mēs, sievietes, nesaprotam par vīriešiem un ko vīrieši paši mēdz nesaprast par sevi?” bija viens no jautājumiem, kuru uzdevu Tēvu radio vadītājam Gatim Smidrovskim. Viņa atbilde pavēra tēmu par to, cik sarežģīta var būt vīrieša loma, ko no vīrieša prasa būšana par labu vīrieti, par labu tēvu un kādi ir viņa ieguvumi, neskatoties uz grūtībām šajā ceļā, kur daudz kas ir jāapgūst, jo nevar paļauties tikai uz tām zināšanām un pieredzi, kas iegūtas savā bērnībā un no saviem vecākiem.

Gatis pirms kāda laika uzrakstīja vīrieša ekvivalentu Internetā daudz redzētajam video “Be a Lady They said”. Pārtulkojot Gata rakstīto no angļu uz latviešu valodu (angliskais teksts ir zemāk šajā lapā), sanāk:

Esi vecis viņi teica. Smagi strādā, tev jāpelna daudz naudas, atbalsti ģimeni, gūsti panākumus, esi uzvarētājs, esi labs tēvs, pavadi laiku ar bērniem, esi gādīgs, uzcel māju, esi noslēpumains, aizstāvi sievietes, neesi mīkstais, ej uz sporta zāli, atver viņai durvis, ļauj viņai uzņemties vadību, nekliedz, runā zemākā balsī, spēlē bumbu, tu esi pārāk uzkačājies, pieaudz beidzot, tev jābūt maģistra grādam, esi pārliecināts, nekad neraudi, esi romantisks, esi seksa dievs. Esi vīrietis, viņi teica. Salabo savu automašīnu, glīti ģērbies un neaizmirsti saķemmēties, skaties cilvēkiem acīs, gatavo kā Gordons Ramzijs un nekad nelamājies, esi stiprs, savaldi to, kas biksēs, dzenies pēc sievietēm, samaksā rēķinu, esi maigs, aizstāvi savu lepnumu un uzvari katru cīņu, rūpējies par sevi, esi līderis, izdzer visvairāk aliņu. Esi vīrietis, viņi teica. Esi džentelmenis, nomazgā traukus, salabo caurules, nevalkā rozā krāsu, izsakies un izpaud sevi, neatvainojies, neizrādi vājumu, cīnies, esi draudzīgs, tikai sievietēm nav bārdas, tev jāsaprot tehnika un fizika, runā par savām izjūtām, esi drosmīgs, iejūtīgs, esi spēcīgs, mīlošs, smieklīgs, pazemīgs, radi vēsturi, iznes atkritumus, neklausies, ko visi saka, vienkārši esi tu pats. Esi vīrietis, viņi teica.

Vīrietim grūti ir saprast sevi.

Sarunas pieturpunkti

2:50 Kā saprast teicienu “iesaistītie tēvi ir veiksmīgāki”

6:30 Par ko sievietes neaizdomājas – kas ir tās lietas, ko mūsdienās sagaida no vīriešiem

13:04 Gata Smidrovska poēma “Be a man they said”

19:07 Kas ir pati svarīgākā lieta bērnu audzināšanā

21:55 Ko vīriešiem pašiem par sevi ir grūti saprast

35:23 Kā iepriekšējās ģimenes modelis ietekmē esošo

38:03 Kāpēc vīrietim ir izdevīgi izrādīt savas jūtas

41:35 Gata personīgā pieredze cīņā ar depresiju, kā tā izpaudās

47:55 Kā dzīvē darbojas Piesaistes teorijas modeļi

53:20 “Skarbie veči” un emocijas

59:48 Kā zināšanas par bērnu emocionālo audzināšanu palīdz darba dzīvē

1:03:46 Kādas tēmas tiek pasniegtas Tēvu biedrībā

1:10:33 Par kādiem jautājumiem tiek runāts podkāstā Tēvu radio

Sarunā pieminētā informācija