#17

Kā sevi un citus pasargāt no toksiskas rīcības kolektīvā

Līga Bērziņa, uzvediba.lv spēļu izstrādātāja, pedagogs

Ne tikai bērni, arī pieaugušie ātri iemācās, ka uzvesties slikti ir ērti.

Par epizodi

Vai zini to sajūtu, kad negribas iet uz darbu, mācībām vai tikties ar radiem, jo tur kāds vai vairāki cilvēki tevi apceļ, nepieņem savā lokā, ignorē vai jebkādā slēptā vai atklātā veidā pazemo vai noniecina? Varbūt tas ir kāds no priekšniecības, kas, runājot ar vai par tevi, paceļ balsi, lieto nepatīkamus apzīmējumus vai izsmejošu attieksmi, ignorē tavas idejas vai vajadzības. Un tikpat labi tas var būt arī kāds no kolēģiem vai pat vesela cilvēku grupa. Vai arī – varbūt tu redzi, ka tā rīkojas ar kādu citu kolēģi vai tev svarīgu cilvēku?

Līga Bērziņa no uzvediba.lv lieliski orientējas un cilvēkus izglīto emocionālās vardarbības jautājumos dažādos kolektīvos – darba vietā, mācību iestādēs (bērnu dārzos, skolās) un arī citās attiecībās. Par Līgas darba praktisko vērtību es pirmo reizi uzzināju, kad kolektīvs, kuru viņa bija konsultējusi, spēja tikt galā ar ļoti spēcīgu varmāku grupu biznesa vidē. Līga ne tikai pati apmāca cilvēkus, kā atpazīt, ko darīt un kā sevi un citus pasargāt no emocionālās vardarbības, bet arī ir izveidojusi ļoti iedarbīgas spēles, ar kuru palīdzību gan lieli, gan mazi iemācās, kā nepieļaut pret sevi un citiem vērstu toksisku rīcību.

Es ļoti ceru uz tavu palīdzību, lai Līgas Bērziņas stāstītais par toksisku uzvedību aizsniegtu pēc iespējas vairāk cilvēku un kolektīvu. Līgas stāstītais palīdz ieraudzīt, kādu uzvedību un kādā veidā mums nav izdevīgi pieļaut ne savā, ne citu rīcībā gan tad, kad uzvedamies kā varmāka, gan esot upura lomā, gan arī tad, kad esam šādas uzvedības liecinieki. Saku tev paldies, ja šo sarunu iesaki noskatīties citiem cilvēkiem!

Mēs, cilvēki, esam bioķīmiskas būtnes un sociālajās struktūrās pārvietojamies un rīkojamies ārkārtīgi paredzami.

Sarunas pieturpunkti

2:35 Kā www.uzvediba.lv palīdz mainīt cilvēku uzvedību ar spēļošanu

5:20 Kā mainīt cilvēka uzvedību ar vizuālā atbalsta palīdzību

13:55 Kā izolēšanās no sabiedriskās dzīves darba vietā korelē ar informācijas vakuumu

15:00 Emocionālās vardarbības iespējamā definīcija un piemēri

18:35 Kādi ir primārie emocionālās vardarbības signāli

23:10 Kas ir šeipings un kā tas viltīgi dehumanizē varmākas upuri

27:00 Kāpēc ir svarīga spēja konfliktēt un izraisīt konfliktu

Kā auditorija ar savu uzvedību attaisno vai nodod varmāku

46:40 Kādi ir fiziskās vardarbības pozitīvie aspekti

48:50 Piemēri, kā varmākas upuri tiek sodīti ar sociālās izolācijas palīdzību

1:00:00 Vieni no svarīgākajiem jautājumiem, kurus uzdot vadītājam pašam sev, kad radusies sajūta, ka kaut kas nav kārtībā

1:01:36 Kas ir “Stresa un nomierināšanās aplis”, ar kuru bieži vien nodarbojas uzņēmumu darbinieki

1:03:00 Kā izskatās izvairīšanās uzvedība

1:05:55 Veids, kā noskaidrot, kuram kolektīvā ir lielākā ietekme

1:11:10 Treniņš, kādu ir izdevīgi iemācīties praktizēt, lai spētu par sevi pastāvēt emocionālās vardarbības situācijās

1:13:40 Kādās problēmsituācijās ir lietderīgi pielietot spēles un spēļošanu

1:18:06 Aicinājums un padoms “glābējiem”

1:19:35 Kas ir četru veidu komunikācija?

1:22:00 Kādā veidā varmāka spēj reorganizēt organizācijas hierarhiju

Sarunā pieminētā informācija

Citi Līgas ieteikti avoti (pārsvarā angļu valodā)

Biznesam:

  • James E. Lukaszewski grāmata “Why Should the Boss Listen to You?: The Seven Disciplines of the Trusted Strategic Advisor
  • Izklausās pēc standarta biznesa konsultantu grāmatas, bet tā ir lieliska grāmata līderiem, kuri jūt vientulību biznesā, līderiem, kuriem jāpieņem sarežģīti lēmumi. Grāmata tiem, kuri saprot lielas organizācijas sāpīgo sarežģītību, neelastību. Kad jādomā gan šūnu līmenī, gan sistēmu līmenī. Bez hiperpozitīvisma, ļoti līdzsvarota. Grāmata, kuru var atšķirt un lasīt no jebkuras vietas.
  • Chris Voss grāmata “Never Split the Difference: Negotiating as if Your Life Depended on It”. Lieliska, atsvaidzinoša grāmata prokrastinācijas laikā, kad nav enerģijas strādāt, bet nepieciešama iedvesma vai vismaz sajūta, ka “tu guli mērķa virzienā”. Šī ir grāmata par biznesu, biznesa pārrunu stratēģijām, bet tā labi lasās kā aizraujošs romāns, jo autors ir bijušais FBI virsnieks, kas atbildēja par ķīlnieku pārrunām. Vietām ir viegli pazaudēt domugraudus sižetā, un tas ir lieliski!

Sarežģītas uzvedības izpratnei darba vidē:

  • Patrick Lencioni grāmata “Overcoming the Five Dysfunctions of a Team: A Field Guide for Leaders, Managers, and Facilitators”. Laba grāmata par komandu sadarbību, kad sadarbība neveidojas, kā tas notiek. Šis autors ir labi zināms Latvijas biznesa vidē. Un pamatoti.
  • Joseph Blase grāmata “Breaking the Silence: Overcoming the Problem of Principal Mistreatment of Teachers”. Šī ir lieliska grāmata ne tikai tiem, kuri vēlas saprast vardarbību darba vidē kopumā. Lai gan grāmata ir par akadēmisko vidi, tā palīdzēs orientēties arī tajā, kas notiek citās vidēs, kad attīstās vardarbība. Lielisks pētījumu kopsavilkums (Blase ir atslēgas vārds), lielisks dažādu vardarbības izpausmju skaidrojums. Valoda zinātniska, visnotaļ sarežģīta, bet izskaidroti daudzi mehānismi, par kuriem citas grāmatas un pētījumi klusē.
  • Pamela Lutgen-Sandvik  grāmata “Adult Bullying-A Nasty Piece of Work: Translating a Decade of Research on Non-Sexual Harassment, Psychological Terror, Mobbing, and Emotional Abuse on the Job”. Bieza, laba grāmata – 432 lappuses. Pamela Lutgen-Sandvik ir viena no vadošajām pētniecēm emocionālās vardarbības jomā, un šī grāmata ir labs pētījumu apkopojums par to, kā vardarbība sākas, attīstās, noslēdzas un sākas no jauna. Par to, kāda ietekme vardarbībai ir uz dzīves kvalitāti, kā atgūties no traumām utt.
  • Bessel van der Kolk M.D. grāmata “The Body Keeps the Score: Brain, Mind, and Body in the Healing of Trauma”. Grāmata, kuras laikā var un vajag raudāt. Grāmata, kas atklāj vardarbības un citu dziļu bērnības traumu ietekmi uz visu dzīvi, uzvedības modeļiem, veidiem, kā mēs formējam attiecības. Grāmata, kas ļauj pieņemt un līdz dziļumam izprast sarežģītu uzvedību pieaugušajiem gan attiecībās, gan darba vidē. Pēc šīs grāmatas izlasīšanas nekas vairs nebūs kā iepriekš. Un labi, ka tā.
  • Rory Miller  grāmata “ConCom: Conflict Communication A New Paradigm in Conscious Communication”. Šī ir melna grāmata. Lieliska grāmata konfliktu un vardarbības izpratnei gan ielu cīņu, gan biznesa līmenī. Nezinu nevienu autoru, kurš labāk par Rory Miller būtu spējis atklāt vardarbības kodolu. Ciniski, atklāti, atkailinoši, ar melnu, izsmalcinātu profesionālo humoru. Īsumā – ja vēlies pasargāt sevi no konfliktiem, vardarbības un kaut kas jāizlasa ātri, sāc ar šo.

Attiecībām:

  • Stephen Snyder  grāmata “Love Worth Making: How to Have Ridiculously Great Sex in a Long-Lasting Relationship”. Nosaukums ir skaļš, bet grāmata nav par seksu, bet par pieņemšanu. Sevis, sava ķermeņa, savu vajadzību pieņemšanu, attiecību un otra cilvēka pieņemšanu. Ļoti dziļa, dziedinoša, atbrīvojoša. To var gan lasīt, gan klausīties. Tā kā pats autors ir ierunājis audiogrāmatu, tās klausīšanās ir vesels piedzīvojums. Man šķita, ka tās ir divas grāmatas ar atšķirīgu, bet vienlīdz vērtīgu saturu.
  • Atul Gawande  grāmata “Being Mortal: Medicine and What Matters in the End”. Svarīga grāmata mūsdienu medicīnas sasniegumu laikā, kad bioloģiskā ķermeņa dzīvi var pagarināt vēl un vēl. Tik tālu, ka mums jāpieņem sarežģīti lēmumi par mūsu mīļajiem. Un par sevi. Šī ir nozīmīga grāmata par nāvi. Cieņpilnu nāvi. Par spēju būt blakus mirstošajam, spēju runāt atklāti, spēju sarunāties, uzdot jautājumus, nebēgt. Ļoti, ļoti vajadzīga grāmata mūsu sabiedrībai. Es ceru, ka tā tiks tulkota latviešu valodā.
  • Lundy Bancroft  grāmata “Why Does He Do That?: Inside the Minds of Angry and Controlling Men”. Grāmata par domāšanas un uzvedības mehānismiem, kā varmākas attiecībās pārņem kontroli pār otru. Fiziska vardarbība attiecībās nav tas šausminošākais, ko viens cilvēks var nodarīt otram cilvēkam. Grāmata par to, kā cilvēki attiecībās nonāk līdz tam, ka sevi vairs nepazīst. Un galvenais – kā no tā visa tikt ārā. Svarīga grāmata, lai saprastu vardarbības mehānismus plašāk un dziļāk par sabiedrībā iemīļoto attiecību trijstūri.
  • Grāmata ir tulkota un izdota latviešu valodā: “Kāpēc viņš tā dara”
  • Ph.D. Gottman, John M.  grāmata “The Science of Trust: Emotional Attunement for Couples”. Gottman ir harizmātisks zinātnieks, kurš ir spējis īstenot daudzus pētījumus daudzās desmitgadēs, un viņa fokuss ir tieši uz ilgtermiņa attiecībām un emocionālo piesaisti. Par to, kā un kādām krīzēm ģimenes virzās cauri. Lieliski zinātniskie eksperimenti, pētījumu apraksti, skaidrojumi. Grāmata, kas palīdzēs saprast savstarpējās attiecības dažādos līmeņos, stiprināt tās, saprast konfliktus un jā, iespējams, pat novērst vardarbību. Lielisks grāmatas vāks, kas arī labi atspoguļo grāmatas saturu. 🙂

Par bērniem:

Bērniem:

  • Scott Adams grāmata “How to Fail at Almost Everything and Still Win Big: Kind of the Story of My Life”. Šo grāmatu uzrakstījis slavenais Dilberta komiksa autors. To lasīju un smējos, bērni lasīja un smējās. Šī ir grāmata, kuru ir vērts lasīt jauniešiem (un arī pieaugušajiem), kuri nezina, ko iesākt ar dzīvi, tiem, kuri ir visu dzīvē sapratuši un tiem, kuriem vienkārši patīk melns humors un reālistisks skats uz pasauli.
  • Harari Juvāla Noasa grāmata “Sapiensi”. Šo grāmatu lappusi pa lappusei izlasījām ar bērniem vakara pasaciņas vietā. Lieliski paplašina redzesloku, parāda, kā uzbūvēta sabiedrība, kā strādā politika un ekonomika, kāpēc miljoniem varžu nevar aizlidot uz Mēnesi, bet cilvēki var. 🙂