#91

Par līdzatkarības mehānismu un ko darīt, kad tevi ietekmē cita cilvēka atkarība

Kaspars Simanovičs, teologs, noētiskās veselības kopienas “Elizeja” līdzdibinātājs

Līdzatkarība ir atkarība no atkarīga cilvēka.

Par epizodi

Kad mājās vai darbā esam saistīti ar cilvēku, kuram ir traucējoša atkarība, kas nepatīkami ietekmē mūsu dzīvi, tad ir ļoti iespējams, ka, pat paši to nezinot, arī mēs esam atkarīgie. Atkarīgi no cilvēka, kuram ir atkarība, kā rezultātā mēs to negatīvā veidā jūtam savā dzīvē un par to maksājam ar laiku, spēku, sirdsmieru, prieku, naudu, zaudētām iespējām. Bieži vien mēs šādu atkarību nespējam sev atzīt – līdzīgi, kā atkarīgajam ir grūti atzīt savu atkarību no kaut kā. Kaspars Simanovičs saka, ka nav būtiski, kāda atkarība ir mūsu līdzcilvēkam – atkarība no saldumiem, no pornogrāfijas, no ēdiena, no iepirkšanās, no adrenalīna, no sociālajiem medijiem, no destruktīvas uzvedības attiecībās, no alkohola, nikotīna, datorspēlēm vai azartspēlēm, utt, un ka līdzatkarība ir tāda pati atkarība kā citas. Šī saruna ir, lai palīdzētu līdzatkarīgam cilvēkam ieraudzīt atkarības un līdzatkarības mehānismu, kas palīdz iet ceļu uz brīvības atgūšanu.

Pirmo sarunu ar Kasparu Simanoviču par atkarību mehānismu atradīsi šeit.

Līdzatkarīgs ir cilvēks, kurš ir ļāvis citas personas rīcībai sevi ietekmēt un ir apsēsts ar vēlmi kontrolēt tās personas uzvedību.

Sarunas pieturpunkti

3:09 Kā visbiežāk tiek atklāta līdzatkarības problēma

9:32 Kas īsti ir sarežģītais jēdziens – līdzatkarība

18:35 Līdzatkarības mehānisms, kādi faktori to veicina

29:45 Piemērs ar nikotīna atkarīgo un līdzatkarīgo tam blakus

38:27 Bezspēcība, zaudējuma izjūta un sērošanas process kā solis uz priekšu

48:00 Karpmana jeb drāmas trijstūris – kā to var piemērot līdzatkarības problēmai

51:14 Cik dārgi cilvēka dzīvē maksā neatrisināta līdzatkarības problēma

58:54 Kur vērsties pēc palīdzības, ja atklāj, ka esi līdzatkarīgs

1:15:16 Ko iesākt ar augoni – smērīti vai skalpeli

1:18:13 “Es eju 12 soļus” projekts kopienā Elizeja

1:27:20 Kaspara Simonoviča ceļavārdi cilvēkam, kurš jūt, ka ir līdzatkarīgs

Sarunā pieminētā informācija

  • Kaspara Simanoviča Facebook profils un Instagram konts.
  • Kā atkarību risināšanā izmantot pārliecību, ka neesi viens – 12 soļu programma (Kaspars ir uzsācis raidījumu ciklu “Es eju 12 soļus”. Tiešraides trešdienās plkst.19:00 YouTube kontā “Kopiena Elizeja).
  • Kopiena “Elizeja” – Facebook un Instagram vietnēs.
  • Cilvēkjaudas saruna par atkarību pārvarēšanu.
  • Melodija Bītija grāmata “Pārtraukt līdzatkarību”.
  • Ābrahams Dž. Tverskis grāmata “Atkarīgo domāšana
  • Deivids Ričo grāmata “Kad pagātne ir tagadne
  • Kaspars Simanovičs ir izdevis grāmatu “Dienas līdzsvars”, kas ir ceļabiedrs ikvienam, kurš nolēmis kādu brīdi paieties pa senās gudrības iemītajām takām, kuras aprakstītas Sīraha gudrības grāmatā, kas tapusi 2. gs. pirms Kristus dzimšanas un pieder pie tā saucamās «gudrības literatūras», kas atspoguļo cilvēces uzkrātās zināšanas un izpratni par ikdienas dzīvi, attiecībām, garīgi-reliģiskām patiesībām, vērtībām un ētiku. “Dienas līdzsvars” lasītājs ieraudzīs, ka cilvēce patiesībā vienmēr risina vienus un tos pašus jautājumus, un mēs neesam izņēmums. Slimības, vecums, nāve, kari, dabas kataklizmas, attiecības, brīvība, labklājība, dzīves jēgas meklējumi – katram laikmetam, katrai paaudzei jāatrod savas atbildes. Grāmatu var pasūtīt Elizejā (info Elizejas Facebook lapas sadaļā “Par”) vai nopirkt “Jāņa Rozes” un “Globusa” grāmatnīcās.