#177

Kā mazināt risku nodarīt pāri, kad emocijas iet pāri malām.

Dace Rence, KETBA trenere

Aiz katras uzvedības slēpjas kāda vajadzība.

Par epizodi

Dace Rence ir trenere programmā KETBA (kompetenta emocionāli traumētu bērnu aprūpe) un atbalsta centra TILTS pārstāve un sociālā darbiniece. Daces sirds deg par partnerattiecībām un komunikāciju pāra starpā. Strādājot kā “KETBA” kursa trenere, viņa ir pārliecinājusies, kā tās pašas zināšanas, kuras māca vecākiem, tikpat efektīvi strādā laulībā, attiecībās ar vecākiem, kolēģiem un draugiem. Mācībās viņa vecākiem stāsta, ka, pirms uzņemt savā ģimenē emocionāli traumētu bērnu, ir nepieciešams apzināties savu pagātni, savu audzināšanu, traumas un piesaistes veidu. Visas šīs zināšanas ir ļoti noderīgas katram no mums, jo pamatos jau mēs visi vēlamies vienu – justies droši savās attiecībās, būt uzklausīti un piedzīvot to, ka mūs redz un dzird. Redz un dzird, ne tikai ar acīm un ausīm, bet arī ar sirdi. Par to ir šī saruna.

Dace par sevi saka, ka abiem ar vīru ir 20 gadu laulība un arī reproduktīvās traumas jeb neauglības pieredze, kas ir bijusi gan lielākais pārbaudījums un sāpe, gan vienlaikus spēcīgākā līme un svētība attiecībām. Dace padsmit gadus audzināja aizbildnībā pieņemtu bērnu, šobrīd strādā ar uzņemošajām ģimenēm (adoptētāji, audžuģimenes). Viņas Instagram konta nosaukums ir “Darling, use your words“. Viņa saka, ka ne tikai emocionāli traumēti bērni no ārpusģimenes aprūpes ir “zaudējuši savu balsi”, arī mēs paši bieži vien neprotam “lietot vārdus”. Un tas bieži vien līdzi nes neskaitāmus pārpratumus, aizvainojumus, sāpes un zaudētas attiecības. Kad mēs izvēlamies un lietojam vārdus, lai paustu savas vajadzības, nevis lietojam uzvedību (manipulējam, šantažējam, draudam, ieslēdzam “kluso teroru”), cilvēki var mums palīdzēt un mēs varam uzsākt sarunu un saprasties.

Iesaku izpētīt resursus, ka pieejami Atbalsta centra “Tilts” mājas lapā par KETBA mācībām, par emocionāli kompetentas skolas kursu. Atver un apskaties arī šo lapu, ko Dace un komanda ir izveidojuši, jo svešu bērnu nav. Dace darbojas arī podkāstā “Sirds sarunas”, kas ir sarunu cikls ar uzņemošajām ģimenēm un ārpusģimenes nozares speciālistiem. Sarunas par aicinājumu un motivāciju, gandarījumu un izaicinājumiem, par to, ko nozīmē uzņemt ģimenē un savā dzīvē bez vecāku gādības palikušu bērnu un kā vislabāk atbalstīt bērnu un pašiem sevi.

Bailes un trauma apslāpē sirdsapziņu.

Sarunas pieturpunkti

6.31 Kā cilvēks iegūst emocionāli traumēta bērna pieredzi

8.31 Kā sākās Daces kā bērna adoptētājas stāsts

16:11 Kas ir reproduktīvā trauma

18:08 Kā noslēgt mieru ar sevi, ja nav izdevies tikt pie bioloģiskā bērna

21:24 “Trīs pilnīgi unikālas pasaules, kas sanāk kopā vienā mājsaimniecībā, un mēģina par kaut ko vienoties un dzīvot kopā”

24:07 Spēt atzīt un piedot savas kļūdas

26:36 “Bailes un trauma apslāpē sirdsapziņu”

28:49 Labās lietas, kas nav piedzīvotas – kādu ietekmi tas atstāj uz bērna psiholoģisko stāvokli

32:57 “Normāls vecāks ir tas, kurš kaut vai 40% gadījumu atsaucas uz bērnu vajadzībām”

35:16 Cik svarīga ir pašregulācijas praktizēšana

40:27 Praktiski piemēri, kā sevi savākt gadījumos, kad emocijas iet pāri malām un ir risks nodarīt otram pāri

50:06 Paņēmieni, kā nomierināt bērnu, kurš atrodas kritiskā emocionālā stāvoklī

55:57 “Aiz katras uzvedības slēpjas kāda vajadzība”

57:49 Kāpēc bērniem, kuriem nav bijis primārā aprūpētāja, ir grūti sevi sadzirdēt

1:06:50 Kas ir dzīves vērtību scenāriji un kā tie var uzlabot savstarpējo saskarsmi ģimenē

1:16:39 “Lieto vārdus. Nav nekā ģeniālāka kā vienkārši pajautāt”

1:20:26 Amizants gadījums kā jaunas mašīnas nopirkšana gandrīz izjauc laulību

1:26:11 Cilvēka trīs dažādās baterijas, kas regulāri jāuzlādē

1:30:46 Kāpēc cilvēka pašaprūpe ir fundamentāli svarīga

1:36:09 Kādas apmācības organizē atbalsts centrs Tilts un kādēļ tās ir tik vērtīgas

Sarunā pieminētā informācija